Den gamle och havet – Ernest Hemingway
Original titel: The Old Man and the Sea (1952)
Förlag: Bokförlaget Aldus/Bonniers (utgåva från 1973)
Vad jag förstår råder det delade meningar om den här boken. Jag tror det som många kanske inte gillar med boken är att det fokuseras på en händelse; att en gammal man åker ut i en båt och försöker få upp en fisk. Men det är å andra siden det som kanske fångar andra. Jag tillhör den delen som tyckte om den.
Det är ingen lång bok, det är mer som en lång novell. Utgåvan jag hade var 104 sidor lång, så den är snabbt utläst och kräver inte särskilt mycket av läsaren.
Jag tyckte om hur den var skriven. Hur man lämnas i slutet och undrar “vänta, va?”.
Den gamle och havet är en klassiker som jag inte tror att alla skulle uppskatta. Jag tyckte den var trevlig att läsa, bra skriven. En bok som inte är som alla andra. En bok om en man och en fisk.
Nu börjar du bli virrig i hjärnan, tänkte han. Du måste hålla hjärnan klar. Håll hjärnan klar och vet att lida som en man. Eller en fisk, tänkte han.
– s. 75– Kom nu fisk, sa han.
Men fisken kom inte.
– s. 78