Perry Mason och fallet med den anklagade advokaten – Erle Stanley Gardner
Översättare: Håkan Andersson, Lennart Guldbrandsson
Original title: The Case of the Velvet Claws (1933)
Serie: Perry Mason #1, Klassikerserien #1
Förlag: Deckarhyllan
Många böcker i Perry Mason-serien har blivit översatta till svenska, för massor av år sedan, men det är först nu The Case of the Velvet Claws har fått sin svenska översättning.
Någonting jag tycker om med Perry Mason-serien, förutom det finurliga mordlösandet, är stämningen i böckerna. Stämningen ges nog av en kombination av karaktärerna och språket. Språket i dessa böcker är kanske inte någonting extraordinärt i sig men en äldre bok har ett annat språk och ett annat ordförråd än det som är vanligt i dag. Därför var jag lite spänd på att se hur språket i Perry Mason och fallet med den anklagade advokaten var.
Boken ger inte riktigt samma känsla som de gamla översättningarna men det gör mig faktiskt inte så mycket. Det lite modernare språket och den äldre historien gör att den känns lite tidlös, att man kan peta in den lite var man vill i tiden.
Perry Mason och Della Street har inte riktigt hittat sina rätta roller i den här boken. Det är möjligt att Erle Stanley Gardner inte riktigt hade bestämt sig än för hur de skulle vara. I den här boken är Perry Mason ganska penga-inriktad, han pratar en del som sitt arvode, något som han inte lägger lika stor vikt på i senare böcker. Della Street får också lite mera skinn på näsan till senare böcker.
Perry Mason och fallet med det vresiga vittnet – Erle Stanley Gardner
Original title: The Case of the Irate Witness (1953)
Jag känner mer igen Perry Mason och Della Street i novellen Perry Mason och fallet med det vresiga vittnet som finns med längst bak i boken. En liten trevlig historia.
Jag måste bara säga att jag tycket att förordet var väldigt intressant. Det får mig att fundera lite till på varför det inte är fler i dag som läser Erle Stanley Gardners böcker. Har du inte läst någon av böckerna än, gör det!
Jag ser fram emot att läsa fler av Deckarhyllans böcker i klassikerserien.
Pingback: Kungen är död | Have You Read This One?